Teszt . MG ZR 160

A gyengébbek kedvéért

A brit MG márkanév fénye kezd visszatérni. Most három, felpiszkált Rovernek látszó modellel álltak elõ, amelyek közül a legkisebb a ZR 160. Ha el tudunk szakadni Rover mivoltától – a tervezõk sem tettek mást – kellemes meglepetésben lehet részünk.


Az MG patinás brit márka, noha a név csak a vájt fülûek számára cseng ismerõsen. Ideje hát elkezdenünk az ismerkedést, mindjárt három új típussal. Az jól érzékelhetõ, hogy a gyár tisztában van a betûjelzések összekeverhetõségével, ezért a legkisebb ZR minden fotón és kiállításon sárga, a ZS talpig kék, a ZT pedig piros. Hiába, a britek eddig is mindent megtettek a gyengébbek kedvéért. Köszönjük!

Élmény. Ezek után azonban nem csoda, hogy az MG ZR-t nem is tudjuk más színûnek elképzelni, mint rikító sárgának, noha egyéb színekben is kapható. Így viszont rettenetesen feltûnõ, ebben a színben akár egy kályhacsövet is rakétának néznénk. Ezzel zemben, aki mondjuk  az ezüstmetált választja, az legfeljebb egy felspoilerezett Rover 25-ös vizuális hatását érheti el. Az MG szép felniket és fémhálós hûtõrácsokat is felsorakoztat a hatás érdekében.

Így kerek. A motor, a futómû, a fék és a kormányzás hihetetlen összhangban van egymással

Hatás . Aki pedig feltûnõsködik, az vállalja is ennek következményeit. A 160 lóerõs motor teljesítményével e tekintetben nincs gond, az autó vállalható még akkor is, amikor a lámpa zöldre vált, és valami komolyabb gép sofõrje a szomszéd sávban apró gázfröcscsökkel adja tudtunkra, hogy „meccs” következik. Könnyû a dolgunk a 160 lóerõs teljesítménnyel és az 1090 kilogrammos tömeggel. Józanul nézve. Hiába kiskocsi a ZR, azért tisztában kell lennünk vele, hogy fenntartása költséges, például a 205/45 R17-es gumik pótlása nem olcsó, hogy aggódni kell minden egyes kátyúnál, illetve padkára hajtáskor félthetjük az impozáns küszöbdíszeket is. Itthon csak háromajtós karosszéria kapható, ez sem a legpraktikusabb. Azt is tudnunk kell, hogy a csomagtartó nem túl nagy, 300 literes, a helykínálat pedig inkább olyan, mint a kisautóké.

Új divat a színes betét.
A pozíció lehetne alacsonyabb,
az ülõlap pedig hosszabb

  Menettulajdonságok. Mindezért viszont kárpótlást ad, ha helyet foglalunk a vezetõülésben. Beindítjuk a motort, és valami döbbenetes hang hagyja el a kipufogórendszert. Érdekes módon kívülrõl, illetve az utastérbõl más a hangja az autónak. Lassú haladáskor egyébként még normális a zajszint, de a változó vezérléses motort 4000 fölé pörgetve alaposan megjön a kicsike hangja. Az 1,8-as motort az MG F legerõsebb változatából kölcsönözték. A „nulláról százra” sprint 8 másodpercen belül teljesíthetõ. Ez ebben a kategóriában elvárt érték. Az MG ZR azonban nem ettõl válik felejthetetlen autóvá. Futómûve olyan szinten harmonizál teljesítményével, ami ritkaság. Tetten érhetõ rajta a britek különös vonzalma a túlkormányozottság iránt, de a kiskocsi csak ijesztget, amikor a fara az ívrõl kifelé meglendül: ekkor vált az autó az enyhe alulkormányozottságból a semleges menetbe.

A lökhárítót védõ „hõpajzs”
puszta imitáció. A kétcsövû
kipufogó nagyot szól

A kis átmérõjû volán áttételezése közvetlen, és rendesen meg is kell markolni, mert a rásegítés olyan, hogy érezzük: azért nem virsligumik vannak a felniken. Valahol a bokánk és a térdünk között félúton van a rövidke váltókar, s bár a váltóról nem alakult ki rossz benyomás, különösebben jó sem. A kis jármû blokkolásgátlós fékrendszert kapott, ami a sportos vezetõknél hamar ellenszenvet tud kivívni magának, amennyiben a legkisebb zöttyenõnél is csökkenti a fékhatást. Az MG ABS-e ritka jól hangolt szerkezet: még maximális lassításkor sem zavarja meg semmi. Aszfalton a fék megtaposásakor a gumi rendesen felsikít, s csak a csúszáshatárhoz legközelebb korlátozódik a kerekek féknyomása. Mindeközben a rövid, 2,5 méteres tengelytáv ellenére az autó tartja az egyenes irányt, illetve az ABS-nek köszönhetõen finoman kormányozható is. Ez kivételes tulajdonság. Az MG ZR nem a leggyorsabb vagy a legerõsebb a hasonló járgányok közül, de nagyon brit! Az angolok szenvedélyesen szeretik az autózást, és az ennek érdekében felhalmozott tudás az autó minden ízébõl sugárzik.

Állítólag ez a mûszerfal nagyon brit. Szerintünk teljesen hétköznapi – de a kormány jól a tenyérbe simul

Kényelem. A ZR esetében középutas megoldást találtak és nem akartak a fogtömést is kirázni képes futómûvet fabrikálni. Helyes döntés volt.

Minõség. Az összeszerelésselnincs baj, ellenben az autó nemesebb anyagokból készült mûszerfalat érdemelt volna. Ellenben nagyon finom a kárpitozás, a nemes brit õsökre ez az  MG sem hoz szégyent.

Ár. A ZR itthon kapható 160 lóerõs, légkondicionált változatáért körülbelül 5,5 millió forintot kérnek majd – ez lapzártánkkor még nem volt végleges. Nem kevés, de az autó tudását tekintve korrekt ár. Bár a konkurensek között van picivel olcsóbb is, de mivel a ZR két kategória határán egyensúlyoz, a hasonlóan gyors alsó középkategóriás modelleknél olcsóbb, és ez így van rendjén.

Papp Tibor

ROVER GARAGES: az MG márkanév eredetileg a Morris Garages rövidítése – az elsõ MG-k ugyanis Morrisbázisúak voltak. Ma ez a szerep a Roveré, ahol a 25-ös a ZR, a 45-ös a ZS és a 75-ös a ZT fõ szervdonora. Egyébként az autók ugyanabban a Longbridge-i gyárban készülnek.

Adatok és pontozás

Lökettérfogat
(cm3)

1796

Teljesítmény [kW(LE)/min]

117(160)/6900

Nyomaték (Nm/min)

174/4700

Hossz./szél./mag. (mm)

3990/1690/1420

Tengelytáv (mm)

2500

Fordulókör (m)

11,2

Csomagtartó (l)

300–1090

Üzemanyagtartály (l)

50

Menetkész tömeg (kg)

1090

Terhelhetõség (kg)

460

Gyorsulás 0–100 km/h-ra (s)

7,8

Végsebesség (km/h)

210

Tesztfogyasztás (l/100 km)

10,1

Hatótávolság (km)

490

Alapár (Ft)

5 500 000 (becslés)



Hogy megy?

......

Milyen a fék?

.......

Milyen kényelmes?

.....

Milyen az úttartás?

......

Jó az ára?

.....

Végeredmény

......

Légterelõk, szoknyák. Ezek a kellékek akár egy sufni tuning-mûhelybõl is származhatnának. Ám akkor a ZR nem lenne ennyire harmonikus autó

A Rovernek két motorcsaládja van: a négyhengeresek a K-sorozathoz tartoznak. A ZR esetében ez 160 lóerõs és 1,8 literes